Amatör telsizcilik, özellikle elektrik-elektronikle ilgili temel bilgilere sahip olmanızı gerektiren oldukça zevkli, sosyal bir hobi. Yılda iki kez Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği sınava girip sınavı kazanırsanız amatör telsizcilik belgesi almaya hak kazanıyorsunuz. Sınavdan aldığınız nota göre farklı derecede belgeler alabiliyorsunuz ve aldığınız belgeye göre belli frekanslarda, belli sınırlar dahilinde telsiz haberleşmesi yapma hakkı elde ediyorsunuz. Ülkemizde çoğu kişinin duymadığı bir şey olsa da Japonya, ABD gibi gelişmiş ülkelerde bir milyona yakın sayılarda kişinin amatör telsizci olduğunu okumuştum.

Ben amatör telsizciliği ilk defa takip ettiğim bir Youtube içerik üreticisi olan Murat Şen’den duydum. İzlemediyseniz kanalını takip etmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Doğal afet durumlarında, normal telefon şebekeleri çalışmadığı zamanlarda telsizle iletişimin hayati önem taşıdığını öğrendim ve ayrıca bana çok zevkli bir hobi gibi geldi. Ben de başvurumu yapıp heyecanla sınav tarihini beklemeye koyuldum.

Sınava çalışmak için soru bankası Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün sitesinde mevcut. Ben girdiğimde sorular tamamen oradan seçilmişti. Soruları ezberleyerek de sınavı geçmeniz mümkün. Ben işi gerçekten derinlemesine öğrenmek istediğimden soru bankası sorularını defalarca çözüp öğrenmemin yanı sıra Youtube’da konuyla ilgili yabancı kanallardan videolar izledim, Mors kodunu bile öğrendim. Mors kodu öğrenmek için interaktif siteler var ve bu öğrenme süreci çok keyifliydi.

Tüm bu çalışmalarımın ardından sınavdan 100 aldım ve A sınıfı belge almaya hak kazandım. Sınavı geçtikten sonra amatör telsizcilik belgesi alabilmek için istenen belgeleri toplayıp İstanbul’daki bir adrese göndermeniz gerekiyor. Bu çağda hala postayla başvuru yapmak ilginçti. Birkaç gün sonra internetten indirebileceğiniz belgeye sahip oluyorsunuz ve birkaç hafta sonra da kart boyutundaki belgeniz postayla kapınıza ulaşıyor.

Geldik telsiz alma kısmına. El telsizi olarak hem yeni hem tecrübeli hemen hemen herkes Baofeng markasını kullanıyor. Türkiye’deki satış yapan siteler pahalı olduğundan Aliexpress üzerinden Çin’den sipariş etmeyi düşündüm. Yönetmelikte el telsizleri için belirtilen sınır 5 watt yazsa da gümrüktekilerin doğru düzgün bakmayacağını düşündüğümden ve yönetmelikte yazanın tam benim koşulumu sağladığından emin olamadığımdan 8 wattlık bir telsiz sipariş ettim. Büyük bir hataymış. 40 günlük bekleyişin ardından gümrüğe gittiğimde telsizin içini dikkatle incelediler ve özenle araştırdılar. Telsizi gümrükten geçiremedim, iade için geri yolladım ve aylar sonra para iadesi alabildim. Bu acı tecrübeden sonra Türkiye’deki bir siteden Baofeng UV-82 telsizi aldım. En çok tavsiye edilen model buydu ve çift PTT tuşuyla kısa zamanda gönlümü kazandı. Soracak herkese tavsiye ederim.

Röleler amatör telsizciliğin kalbi diyebiliriz. Normalde VHF/UHF bandında çalışan telsizlerin birbiriyle iletişim kurabilmesi için antenlerin birbirini görüyor olması lazım. Birbirlerini göremiyorlarsa iletişim gerçekleşmiyor (tabii yansıma vs. olmazsa). Röleler bu sınırlamayı kaldırmak için. Röleler aldıkları sinyalleri daha güçlü şekilde yeniden yayıyorlar ve etki alanınızı katlarca genişletmiş oluyorsunuz. Örneğin Yenimahalle’den Elmadağ’daki bir röle üzerinden normalde iletişimin mümkün olmadığı Çubuk’tan bir kişiyle konuşabildim. Röleler sayesinde ulaşabildiğiniz uzaklıklar gerçekten harika.

Rastgele biriyle konuşmak isterseniz yapmanız gereken en mantıklı şey internetten bulunduğunuz çevredeki rölelerin frekans bilgilerini öğrenmek ve iletişim için bu frekansları kullanmak. Bunun haricindeki frekanslarda genel çağrıma cevap veren birini bulamadım. Rölelerde konuşurken karşınıza çıkan kişiler oldukça anlayışlı ve iyi insanlar oluyor. Bir keresinde arka arkaya üç kez karşıdakinin çağrı işaretini sordum çünkü tam duyamamıştım ve gayet anlayışla karşılandım. Çağrı işaretini tek seferde anlayabilmek şu an oldukça zor geliyor. Konuşurken yeni olduğumdan, telsiz testi yaptığımdan bahsettim ve antenlerimizin gücünden vs. konuştuk. Karşıdaki ne kadar anlayışlı olsa da yabancı olduğundan genelde konuşacak pek konu bulunmuyor ve konuşmalar çabuk bitiyor. Bu yüzden bu hobiye başlayacaksanız bir arkadaşınızla veya tanıdığınızla beraber başlamanızı tavsiye ederim.

Yazmaya değer yeni tecrübelerim olursa yine yazmayı düşünüyorum. Şimdilik amatör telsizcilik deneyimlerimden bahsedebileceğim şeyler bunlar.

73 de TA2EMT